Przejdź do treści

Medytacja

Celem medytacji buddyjskiej jest uwolnienie umysłu od niewiedzy i przeszkadzających uczuć oraz rozwinięcie jego doskonałych właściwości.

Podstawą tej praktyki jest pogląd: by móc się rozwijać, musimy być świadomi tego, jak funkcjonuje nasz umysł. Medytacja sprawia, że zdobyta przez nas wiedza – sprawdzona i rozpoznana jako prawdziwa – staje się naszym doświadczeniem. Praktyka uczy nas patrzeć bardziej „do wewnątrz”: na sam umysł taki, jakim jest – a w codziennym życiu zajęci jesteśmy zwykle tylko tym, co dzieje się dookoła nas. Na pierwszym poziomie medytacja uspokaja, doprowadza do równowagi rozpraszające nas emocje. Dzięki temu ćwiczeniu nabieramy dystansu do otoczenia i do siebie samych. Na drugim poziomie, kiedy nasz umysł jest już spokojny, możemy doświadczyć wglądu w swoją prawdziwą, absolutną naturę. Medytacje uspokojenia umysłu i wglądu stanowią podstawę praktyki Diamentowej Drogi.

Metody pracy z umysłem pochodzą od samego Buddy, a medytacje, z których korzystamy, zostały ułożone przez największych mistrzów linii Kagju. Stanowią skuteczne środki pomagające nam odkryć, że umysł w swej naturze pozostaje wolny od wszelkich ograniczeń, a oświecenie jest już potencjalnie w nas obecne. Medytując, uczymy się dostrzegać prawdę o zjawiskach, zamiast patrzeć na nie jedynie przez pryzmat naszych nawyków i emocji. Właściwa praktyka koncentruje umysł i budzi do życia cały jego ponadczasowy, ogromny potencjał – nieustraszoność, radość i miłość.

Szczególną siłą Diamentowej Drogi są medytacje na oświecone właściwości umysłu, reprezentowane przez postaci różnych buddów lub nauczycieli buddyjskich. Pokazują nam oni właściwości naszego umysłu, które dzięki praktyce możemy w sobie w pełni przebudzić. Nauczyciel udziela nam wskazówek, jak możemy najszybciej i najskuteczniej rozwijać tkwiące w nas zdolności.

W naszym ośrodku medytacyjnym można nauczyć się medytować. W piątki o 19:15, po uprzednim kontakcie telefonicznym, organizowane są krótkie wykłady wprowadzające dla nowych osób oraz wyjaśnienia do medytacji. Następnie można wziąć udział we wspólnej medytacji w grupie. Regularne praktykowanie w ośrodku pomaga wpleść świadomą pracę z umysłem w codzienne życie oraz wzmocnić motywację do dalszej praktyki.

więcej na buddyzm.pl >>


wtorek – 19:45
piątek – 19:45

piątek – 19:15
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu zapewnienia osoby wprowadzającej.